ماشین های شیمیایی (Chem-E-Car)

carدر مسابقات کمیکار دانش آموزان  ودانش جویان در قالب گروه های چند نفره ماشین های شیمیایی (Chem-E-Car) خود ، (ماشین هایی که نیروی محرکه آنها از واکنش های شیمیایی تامین می شود)را به رقابت می گذارند. رقابتی که می تواند موجب توسعه علمی ، پژوهش و تحقیقات گروهی معتبر گردد.

در مسابقات کمیکار طراحان با ساخت خودروهای کوچک شیمیایی سطح علمی خود را به رقابت می گذارند.

در این مسابقات دانش پژوهان ماشین های ساخت خود را که نیروی محرکه آن توسط انجام یک واکنش شیمیایی تامین می شد، به رقابت در آوردند. ماشین های کوچک و ساده نباید از ابعاد ۳۳ در ۲۰ در ۱۲ سانتیمتر فراتر طراحی می شد و تمام ماشین های شرکت کننده نیز از این قانون تبعیت کردند. ماشین های کوچک با مکانیزم شیمیایی خاص خود می بایست مسافت ۲۰ متر را با حمل ۳۰۰ سی سی آب می پیمودند. ماشین هایی که نزدیک ترین فاصله را با ۲۰ متر داشتند به عنوان تیم های برتر شناخته می شدند و ماشین هایی که از ۳۰ متر فراتر می رفتند از دور مسابقات حذف می شدند.

سوخت این ماشین ها باید به نحوی تنظیم می شد که پس از رسیدن به ۲۰ متر از حرکت بایستند. در مسابقات کمیکار میزان مسافتی که باید ماشین ها طی کنند و همچنین مقدار آبی که باید در این مسافت حمل کنند تا روز مسابقه مشخص نمی گردد، بنابراین طراحان خلاق باید پس از اعلام این دو مقدار قبل از شروع مسابقه، محاسبات لازم را بر اساس قدرت سوخت ماشین خود و مسافت محاسبه کنند. آنها با محاسبه سریع میزان گرم سوخت مورد نیاز در طول مسافت معین شده، سوخت لازم را به ماشین های خود وارد می کنند. بطری های نوشابه بی مصرف، دیسکت های فشرده (CD) سوخته و بسیاری از مواد دورریختنی دیگر در هیبتی جدید و عجیب به ماشینی تبدیل می شوند.

اهداف:

·         ایجاد جشنواره ای هیجان انگیز و خلاقانه در رابطه با مبحث شیمی

·         کاربردی و عملی کردن مباحث شیمی در قالب این مسابقات و خارج نمون این دروس از حالت تئوری

·         کنجکاوی دانش پژوهان برای یادگیری مباحث شیمی خارج از کتاب های درسی ویا دروس شیمی

·         گسترش کار های آزمایشگاهی و پژوهشی در این زمینه

·         ایجاد خلاقیت و نوآوری برای گسترش ایده های جدید در رابطه با کاهش آلودگی خودرو ها ی جدید

·         زمینه سازی در دانش آموزان  ودانشجویان برای علاقه مندی به رشته شیمی

 

 

1 دیدگاه برای “ماشین های شیمیایی (Chem-E-Car)

  1. اشتراک‌ها: کلاس های تابستانی شعف - آکادمی شعف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *