ورود فناوري نانو به عرصه لباس کار

Surgeons operating on patient, close-up
Surgeons operating on patient, close-up

این نوع پارچه ها دارای خواص ضداشتعال، ضد باکتری، خنک کنندگی و آب گریزی بوده و برای استفاده در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، ذوب فلزات، برشکاری و جوشکاری مناسب می باشند

از البسه ضد اشتعال در محیط‌های گازی به منظور استفاده در مراکز آتش نشانی و گروه‌های ایمنی از سوی شرکت‌ها و کارخانجات فعال در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی استقبال شد.

درحالی که استفاده از البسه ضد اشتعال از سوی کشورهای دیگر در محیط‌های کاری مربوط به صنایع نفت و گاز اجباری است، در ایران این البسه، تنها در مراکز آتش نشانی و گروه‌های ایمنی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما بنا به گفته مسئولین مسوول تحقیق و توسعه هزار و یک، به تازگی چندین شرکت فعال در زمینه صنعت نفت و گاز و پتروشیمی، از البسته تولیدی با این تکنولوژی به منظور تأمین لباس کارکنان، خریداری کرده‌اند.

همچنین چند کارخانه فعال در زمینه صنعت سیمان نیز از البسه کار ضد گرد و غبار به عنوان لباس کار افراد شاغل در کارخانه استقبال نموده‌اند.

این نوع پارچه ها دارای خواص ضداشتعال، ضد باکتری، خنک کنندگی و آب گریزی بوده و برای استفاده در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، ذوب فلزات، برشکاری و جوشکاری مناسب می باشند.

از جمله مواد سازنده این البسه می‌توان به دی اکسیدتیتانیوم، نانو کلی و نانو سیلور اشاره داشت. ماندگاری و دوام بیشتر این محصولات، مزیتی است که باعث برجسته نمودن این محصولات نسبت به محصولات بدون کاربرد فناوری نانو شده است. تولید این محصولات در ایران از سال 1386 آغاز شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *