ویژگی های ایده پردازان

در سال ۱۸۹۹، رئیس اداره ثبت اختراعات آمریکا نامه ای به رئیس جمهور مک کینلی نوشته از او خواهش کرد تا اداره او را تعطیل کند، به این دلیل که هر چه می شد اختراع شود، تا آن زمان اختراع شده بود. کمبود قوه تخیل در این مرد، می توانست منجر به از بین رفتن حس نوآوری در مردم شود. برخلاف این، یک فرد ایده پرداز و آرمانگرا قادر است مسائل را طوری ببیند که دیگران، حال به هر دلیلی نمی توانند یا نمی خواهند. به علاوه، همه آرمانگرایان و رویاپردازان خصوصیات مشترکی دارند و با اینکه هیچ کار آنها بدون خراب کردن ایده آلهایشان قابل تقلید نیست، وجود دارند تا با الهام بخشی، ما را در پیمودن راهی که ندای درونیمان به آن می خواند تشویق کنند.

خصوصیات آرمانگرایان و ایده پردازان

هر کسی می تواند مخالفت و ناسازگاری کند، اما اختلاف عقیده و مخالفت واقعی نیازمند ثبات عقیده است، به خصوص زمانیکه افکار و نظرات یک نفر با موجی از صداهای مخالف روبه رو است. در ژاپن پس از جنگ جهانی دوم، سویکیرو هوندا، نوعی فرهنگ تجاری تعریف نمود که اظهار می کرد “کمپانی های ژاپنی به اتفاق هم موفق می شوند.” او باور داشت که کمپانی ها و شرکت های ژاپنی می توانند از پدیده ای مثل بیزینس آمریکایی که مبتنی بر سود شخصی بود استفاده کنند. او کارخانه موتورسازی هوندا را برپا کرد و تلاش کرد تا این نظریه را به پایه عمل برساند، گرچه ممکن بود از جانب محیط تجاری آن زمان و ماموران دولتی که قصد جلوگیری از پیشرفت هوندا را داشتند، مورد بی احترامی و استهزاء قرار گیرد.داو کارنی مؤسس شرکت تولیدی لباس آمریکایی، باور نداشت که تولیدکنندگان لباس فقط زمانی می توانند پول دربیاورند که دوخت لباسهای خود را به کشورهای جهان سوم بسپارند. همچنین می دانست که برای موفقیت باید رویه کار کارگران کارخانه را تغییر دهد. او این کار را از طریق رقابتی کردن دستمزدها، مرخصی های باحقوق، بیمه سلامتی برای خانواده های کارگران، کلاسهای آزاد انگلیسی، واریز حقوق به طور مستقیم به حساب پس انداز کارگران و استفاده از پنج متخصص ماساژ درمانی در محیط کارخانه برای رفاه حال کارگران، به انجام رساند. نتیجه کار اضافه سود برابر با ۲۵۰ میلیون دلار در سال ۲۰۰۵ بود.

آمادگی

اینکه شانس فقط یکبار در خانه آدم را می زند، بیشتر از آنچه فکرش را بکنید، حقیقت دارد؛ این شما هستید که باید تشخیص دهید. فردریک اسمیت بعنوان یک خلبان خصوصی، دریافت که روز به روز محموله و بارهای بیشتری را برای کمپانی هایی که نمی خواستند یا نمی توانستند منتظر رسید هواپیماهای مسافربری شوند، حمل و نقل می کند. او که هنوز در کالج به سر می برد، مقاله ای برای درس اقتصاد خود نوشت که موضوع آن سرویس حمل و نقل اکسپرس بود. استادش زیاد تحت تاثیر آن مقاله قرار نگرفت، اما اسمیت می دانست که این موقعیتی بسیار عالی است که به او روی کرده است و در سال ۱۹۷۱ بود که فدرال اکسپرس را پایه گذاری کرد.بیل گیتس دریافت که اگر سیستم عامل و نرم افزارهای یک کامپیوتر از قسمت سخت افزاری آن جدا شود، دیگر هر کسی نه فقط مهندسین می تواند تکنولوژی جدید خلق کند. نوآوری به طور نامحدود و وسیعی دنبال شد و گیتس آنقدر عاقل بود که سیستم خود را در رده اول همه محصولات جای دهد. داشتن بدگمانی و شکاکیت سالم و فعال برای سیستم ها و متدهای معرف صنعت یا بیزنس و تجارت، از خوشبینی و خشنودی مضر جلوگیری می کند. بیلی بینز، زمانیکه مدیر عامل اوکلند آتلانتیک شد، به طریقه کارکرد MLB تقریبا ظنین بود. او اظهار می دارد که سرپرستان و ناظرانی که سابقه خوبی نداشته اند و این سابقه باعث می شود نتوانند شغل دیگری در هر زمینه کاری پیدا کنند، مدام توسط کلوب های دیگر استخدام می شوند. از این رو همه نگهبانان و سرپرستان قدیمی را اخراج کرده و افرادی را استخدام کرد که دیدگاه هایی کاملا جدید در زمینه بیسبال داشتند. به همین روش بود که توانست مقام اول جهانی را کسب کند. جهان اینترنت تقریبا ۵ ساله بود که پییر امیدیار، مشکوک شد که این تکنولوژی فقط در دست افراد کله گنده در بیزنس افتاده است. به نظر او این تکنولوژی باید در مسیری دیگر می افتاد: او اینترنت را بازاری جهانی برای خرید و فروش مردم جدا از تجارت های بزرگ، می دانست. با این هدف بود که eBay را ایجاد کرد. برخلاف آنچه تصور می شود، اولین شیء که در این بازار فروخته شد، دستگاه داروساز نبود، بلکه نشانه گر لیزری بود که کار نمی کرد.

دیدگاه

در ذهن فرد آرمانگرا و ایده پرداز، اکنون و امروز با هیچوقت و همیشه مترادف نیست. در سال ۱۹۷۷، رئیس شرکت تجهیزات دیجیتالی گفت: “دلیلی ندارد که هر شخص، یک کامپیوتر شخصی در خانه اش داشته باشد.” تاحدودی حق با او بود. در سال ۱۹۷۷، یک کامپیوتر خانگی برای افراد متوسط کاملا بی مصرف بود. اما در آن زمان، استیو جابز و استیو وزنیاک مشغول ساخت کامپیوتر اپل II بودند، که به مردم برای داشتن یک کامپیوتر شخصی در خانه، دلیل می داد. واژه آرمانگرا نیز گاهی مثل واژه نابغه به کرات مورد استفاده قرار می گیردو معمولا به افرادی نسبت داده می شود که شایستگی آن صفات را ندارند. به این دلیل، بهترین آزمایش، آزمایش زمان است که بی رحم تر از همه آنهاست. اگر کسی قادر باشد که ایده ای را از گهواره تا گور، در مقابل مخالفان بی شمار با خود حمل کند، شایسته صفت آرمانگراست.طبق آمار اداره ثبت اختراعات آمریکا، از سال ۱۹۰۰ تا کنون، مخترعین بسیاری موفق به ثبت اختراع و نوآوری خود شده اند و هرساله چیزی درحدود ۳۰۰،۰۰۰ درخواست ثبت اختراع ارائه می شود.

1 دیدگاه برای “ویژگی های ایده پردازان

  1. اشتراک‌ها: سخنرانی جالب استیو جابز - آکادمی شعف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *