آموزش مکعب روبیک

آموزش مکعب روبیک How to Solve a 3x3 Rubik's Cube

دانلود آموزش مکعب روبیک

متن زیرنویس :
اگر کلمه ی “نا امیدی” را در فرهنگ لغت جستجو کنید، ممکن است تصویری از یک مکعب روبیک را مشاهده کنید حل کردنش برای افرادی با ذهن روشن ، فقط 5 ثانیه طول می کشد . برای برخی دگر سال ها ! و در نهایت دست از تلاش می کشند. اما اگر من به شما بگم هر کس می تواند مکعب روبیک را با یک الگوریتم حل کند چه؟ من خودم آن را آزمایش کردم، و واقعا ساده است!
..بیاید شروع کنیم خب، برای شروع، بیایید ببینیم که یک مکعب 3در3 شامل چه اجزائی است. 3 بخش اصلی دارد مرکز، لبه و گوشه برای درک این که چگونه این الگوریتم ها کار می کنند، شما باید از زبان مکعب روبیک یاد بگیرید: برای هر چرخش 90 درجه یک حرف درنظر گرفته شده است:
U:بالا ، L:چپ ، R:راست
B: پشت ، F:جلو ، D:پایین
حروف دارای آپوستروف “پرایم” به این معنی است که لایه روبیک باید 90 درجه بر عکس عقربه ساعت حرکت کند. حروف بدون آپوستروف نشان دهنده حرکت 90 در جهت عقربه ساعت است. هنگامی که یک عدد در کنار حروف وجود دارد، معنی آن تعداد دفعاتی است که شما باید لایه را بچرخانید. در الگوریتمی که امروز من به شما نشان خواهم داد .شما فقط با حرکات قسمت زرد سروکار خواهید داشت . حالا می توانید ویدئو را متوقف کنید و حرکات را تمرین کنید.

الگوریتم اصلی برای دست راست شما : ‘R، U، R’, U
یک بار دیگر: ‘R، U، R’، U
و دقیقا برعکس این حرکت برای دست چپ : L’، U’، L، U و دوباره L’، U’، L، U
بیایید ببینیم عملا حرکت به چه صورت به نظر می رسد : دست راست R، U’، R’,U
حالا دست چپ: L ‘، U’، L، U مجددا L ‘، U’، L، U قبل از اینکه ادامه دهید، ایده خوبی است که ویدئو متوقف کنید و تا زمانی که بتوانید تمام این حرکتها را به صورت خودکار انجام
دهید. این حرکت بعدا به شما کمک خواهد کرد ، اگر شما این الگوریتم را 6 بار تکرار کنید
مکعب دقیقا به حالت ابتدایی خود باز خواهد گشت !
جالبه نه؟ خوب، الگوریتم امروز شامل 7 مرحله خواهد بود یک: صلیب سفید در پایین دو: گوشه پایین سه: لایه میانی چهار: صلیب زرد پنج: لایه بالا شش: گوشه بالا هفت: هدف نهایی!

مرحله اول: صلیب سفید در قسمت پایین حل کنید

وظیفه ما در این مرحله هماهنگ کردن رنگ لبه ها و مرکز روبیک در هر طرف و .ایجادشکل صلیب سفید در قسمت پایین است اینجا، من آن را اولین بار مخلوط می کنم.
حالا وقت شروع کردنه! برای شروع، شما باید این ترکیب را که مانند گل به نظر می رسد به دست بیاورید واقعا ساده است و هیچ الگوریتمی خاصی نیاز ندارد . خودتان آن را امتحان کنید سپس، لایه بالا را با که شکل گل روی آن است را بچرخانید تا لایه ها با رنگ های مرکز هماهنگ شوند سپس لایه ها را 180 درجه چرخانید. همین کار را با . خانه های سفید باقی مانده دیگر نیز انجام دهید. به این ترتیب شما به شکل یک صلیب در پایین خواهید رسید.

مرحله دوم: چهار قطعه گوشه را در پایین حل کنید

در این مرحله، شما باید گوشه های پایین مکعب را در مکان های مناسب قرار دهید و
طرف سفید مکعب حل خواهد شد. ‘R U R’ U : در اینجا از همان الگوریتم برای دست راست استفاده خواهیم کرد فقط لایه بالای مکعب را بچرخانید تا گوشه ای را پیدا کنید که هم رنگ مراکز دو طرف دیگر است.
سپس اگوریتم را تا زمانی که گوشه در جای مناسب خود قرار بگیرد اعمال کنید همین کار را با بقیه گوشه ها انجام دهید. در پایان این مرحله، شما باید های کوچک برعکس در تمام سمت ها داشته باشید”T” که به مرکز ختم می شوند.

مرحله سوم:چهار لبه در لایه وسط را حل کنید.

در این مرحله، شما باید بقیه لایه میانی را حل کنید .به طوری که رنگ لبه با رنگ مرکز هماهنگ شود در حالت اول، لایه ای که با آن کار خواهید کرد در سمت چپ در بالای هدف قرار دارد شما باید آن را با رنگ مناسب تطبیق دهید به این صورت.. قسمت بالا را به سمت چپ بچرخانید کنید. از الگوریتم برای دست راست استفاده کنید مکعب روبیک را به سمت چپ بچرخانید سپس از الگوریتم دست چپ استفاده کنید در حالت دوم، لایه ای که با آن کار خواهید کرد در سمت راست بالای موقعیت هدف قرار دارد.
شما باید آن را با رنگ مربوطه مطابقت دهید به این صورت این کار را انجام دهید:
بخش بالا را به سمت راست بچرخانید از الگوریتم دست چپ استفاده کنید مکعب را به سمت راست بچرخانید سپس از الگوریتم دست راست استفاده کنید همین کار را برای سمت های دیگر نیز انجام دهید . و کار شما در این مرحله تمام است!

مرحله چهار: لبه های زرد را در لایه بالا حل کنید

اول، شما باید در سمت زرد روبیک یک شکل . صلیب زرد ایجاد کنید
اگر به جای خط زرد فقط یک مجموعه تصادفی از لبه های زرد،را مشاهده می کنید
شروع به اعمال الگوریتم نمایید ،به محض دیدن خط زرد همان الگوریتم را اعمال نمایید با این روش به شکل صلیب خواهید رسید.

مرحله پنجم: چهار لبه لایه بالا را حل کنید

حالا باید لبه های صلیب زرد را مرتب کنیم تا رنگ دوم با رنگ همان طرف هماهنگ باشد بیایید شروع کنیم یک لبه را پیدا کنید که در حال حاضر در محل صحیح قرار دارد لبه بالای مکعب را بچرخانید کنید تا با رنگ مربوطه تنظیم شود مهم است که فقط رنگ یک لبه مطابقت داشته باشد. اگر دو لبه مطابقت داشته باشند باید الگوریتمی با کمی تفاوت را برای مخلوط کردن لبه ها اجرا کنید مجدد اشاره می کنم، فقط باید یک لبه رنگ هماهنگ داشته باشد همان طرف را در مقابل خود قرار دهید، تا زمانی که لبه های باقی مانده در محل خود قرار بگیرند .همان الگوریتم را اجرا کنید.

مرحله ششم: گوشه های زرد را در لایه بالا مرتب کنید

کار ما در این مرحله، قرار دادن گوشه ها در محل با رنگ های مجاور منطبق است شما فقط نیاز دارید تا گوشه ها را در محل مناسب قرار دهید هنوز آنها را حل نمی کنیم گوشه ای را پیدا کنید که در حال حاضر در محل قرار دارد در این مورد، حتی به درستی چرخیده است اما مهم نیست الگوریتم کمی اصلاح شده را تا زمانی که گوشه ها در محل خود قرار گیرند اجرا کنید انجام شد!

مرحله هفتم: گوشه های زرد را در لایه بالا حل کنید

کار شما تقریبا به اتمام رسیده است فقط بایدگوشه ها را حل کنید مکعب را بچرخانید تا طرف زرد رو به شما قرار گیرد. شما با گوشه بالا سمت راست کار خواهید کرد بیاید گوشه ها را یکی یکی حل کنیم خود مکعب را نچرخانید و الگوریتم را گام به گام اجرا کنید در این مرحله بسیاری از افراد اشتباه می کنندو باید همه چیز را از اول شروع کنند، پس مراقب باشید!

الگوریتمی که از قبلا یادگرفته اید را با تغییرات جزئی در ترتیب تا زمانی که گوشه در سر جای خود قرا گیرد اجرا کنید وقتی کار شما با یکی تمام شد با چرخاندن طرفی که مقابل شماست به سراغ بعدی بروید سپس همان الگوریتم را اجرا کنید لایه ی جلو را بچرخانید کنید تا تمام رنگ های مکعب در جای خود قرار گیرند کار شما تمام شد!

با تشکر از شما، حالا می دانید که چگونه مکعب کلاسیک روبیک را حل کنید! این روش برای دیگر انواع مکعب سه در سه نیز کاربرد دارد اما واقیت این است که این روش حتی در حل کردن مکعب های پیچیده تر نیز کاربرد دارد، مثل این مکعب پیشرفته بنابراین، به تمرین کردن ادامه دهید، تا کاملا آن را فرا گیرید.
آیا با استفاده از این الگوریتم موفق به حل مکعب روبیک شدید؟
یا شاید راه مختص خود را برای حل کردن آن دارید در کامنت ها بیان کنید اگر امروز چیز جدیدی یاد گرفتید، این ویدئو رو لایک کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.